Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

Podejmij #offlinechallenge – Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

 

Często słyszysz od innych, że jesteś uzależniony od Internetu. Zaczynasz się nad tym zastanawiać. Może to prawda? Czy rzeczywiście masz problem z jego nadużywaniem?

O uzależnieniu od Internetu możemy mówić, gdy tracimy kontrolę nad czasem spędzanym online. Czyli na przykład korzystamy z sieci coraz dłużej, coraz częściej bezmyślnie otwieramy te same aplikacje lub gdy po kilku godzinach orientujemy się, że chociaż szukaliśmy tylko jakiejś informacji do zadania domowego, skończyliśmy, scrollując kolejne newsfeedy.

Kolejnym sygnałem, że możemy mieć problem, jest to, że korzystanie z sieci negatywnie wpływa na inne obszary naszego życia. Na przykład  jeśli zamiast spać lub podejmować swoje obowiązki, siedzimy w Internecie (i czujemy się coraz bardziej niewyspani, a nasze oceny w szkole są coraz gorsze) lub gdy uciekamy z lekcji i rezygnujemy ze spotkań ze znajomymi, żeby spędzić więcej czasu online. Następny przykład to rezygnowanie z pasji i zainteresowań na rzecz kolejnych godzin w sieci.

Nie oszukuj się! Sprawdź się i podejmij wyzwanie!

Podejmij #offlinechallenge i odłącz się od sieci na 48 h.

Po co? Żeby spędzić czas w nietypowy sposób, pobyć ze sobą i odkryć swoje nawyki związane z korzystaniem z sieci. Sprawdź, czy dasz radę!

Większość z nas sięga po telefon kilkadziesiąt razy w ciągu doby, nawet w nocy. Często nie zauważamy nawet, że to robimy. Telefon mamy na wyciągnięcie ręki, towarzyszy nam w podróży, przy posiłkach, podczas spotkań ze znajomymi, a nawet… w toalecie. Czy ktoś jest nam bliższy niż nasz smartfon?

Wiesz, co jest najcenniejszą rzeczą, którą posiadasz? Nie, to wcale nie są pieniądze. To czas i uwaga, Twoja umiejętność skupienia. Bez nich niczego nie dokonasz. Pieniądze chcemy mieć, oszczędzać, przeznaczamy je na coś, czego potrzebujemy albo co sprawi nam przyjemność. Dlaczego nie myślimy podobnie o naszym czasie? Przecież nie jest nieograniczony.

Ile godzin dziennie scrollujesz newsfeedy w ulubionych apkach? Ile lajków zostawiasz każdego dnia znajomym lub influencerom? Jak często wpadasz w ciąg automatycznego odtwarzania filmów na YouTube? A jak często poświęcasz swoją uwagę nowym, ciekawym i rozwijającym rzeczom, które dzieją się offline?

W #offlinechallenge możecie wziąć udział sami, ale możecie też podjąć to wyzwanie ze swoimi znajomymi lub rodzeństwem. Można go podjąć na poniższej stronie internetowej: https://offlinechallenge.pl/

Sprawdź się i zrób test!

Rozwiąż test i odkryj, jak korzystasz z sieci. Wynik NIE jest diagnozą, ale pomoże ci zorientować się, czy twoja relacja z nowymi technologiami wymaga większej uwagi lub zmiany. Test dostępny tutaj: https://offlinechallenge.pl/test/rozwiaz-test/

Poszukaj nowych możliwości!

Zamiast kolejnej rundki po wszystkich portalach społecznościowych, zrób rundkę po swojej szkole.

Zamiast patrzeć wtedy w telefon, rozejrzyj się i sprawdź  co ostatnio się zmieniło, poczytaj gazetki w szkolnych gablotach, pooglądaj zdjęcia i dyplomy.

Zamiast wpatrywać się w najnowsze update’y na profilu przyjaciela, umów się z nim na kawę.

Zamiast wpatrywania się w teledyski przez kolejną godzinę, sprawdź, kiedy w okolicy odbędzie się fajny koncert i zaplanuj wyjście.

Zamiast zastanawiać się, czy masz jakieś szanse u tej osoby, która wydaje się taka fajna w sieci, zagadaj do niej na żywo.

Zamiast wzdychania nad zdjęciami z wakacji, powzdychaj nad ich wydrukami i powieś je sobie na ścianie.

Zamiast sześciu godzin gry, postaw przed sobą jakieś wyzwanie i nie poddawaj się, dopóki go nie wypełnisz. (np. znajdź najlepszą kawiarnię w mieście, napraw półkę, która od wieków się przekrzywia, poskacz całą godzinę w parku trampolin)

Zamiast lektury trzeciego fanfiction pod rząd, napisz własne. Wrzucenie go potem do sieci: dozwolone.

Zamiast nieustannego odświeżania Tumblra, rozejrzyj się po swojej okolicy i zastanów się czy możesz zrobić czemuś tumblrowe zdjęcie.

#offlinechallenge

Wypisz 3 wyzwania, których zamierzasz się podjąć (możesz skorzystać z podpowiedzi powyżej) i datę, do kiedy to zrobisz.
Do ________ zamiast __________________________ zrobię _______________________
Do ________ zamiast __________________________ zrobię _______________________
Do ________ zamiast __________________________ zrobię _______________________

Gdy uda ci się to zrobić, podziel się tym z nami w sieci pod hashtagiem #offlinechallenge.

Widzisz u siebie niepokojące objawy? Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli nie jesteście pewni, czy macie problem z nadużywaniem Internetu, niepokoicie się tym, ile czasu spędzacie online, albo już wiecie, że macie problem i potrzebujecie wsparcia – pamiętajcie:  nie jesteście sami! Możecie skorzystać z pomocy:

Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

Konsultanci pod tym numerem telefonu nie oceniają, ale pomagają w różnych trudnych sytuacjach. Możesz się z nimi skontaktować pod bezpłatnym numerem 116 111 (codziennie od 12 w południe do 2 w nocy), napisać do nich na czacie dostępnym na stronie 116111.pl/czat (od poniedziałku do piątku w godzinach 12–15) albo wysłać wiadomość z anonimowego konta, które założysz na stronie 1116111.pl/napisz

Rodziców albo innej zaufanej osoby dorosłej

Porozmawiaj z kimś dorosłym o swoich obawach. Razem możecie zastanowić się, jaki rodzaj wsparcia będzie dla ciebie najlepszy. Jeżeli rodzic/dorosły nie wie, jak ci pomóc, może skorzystać z pomocy konsultantów bezpłatnego telefonu 800 100 100 dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Pedagoga /psychologa szkolnego

Porozmawiaj z nauczycielem, psychologiem albo pedagogiem szkolnym o swoich obawach. Powinien cię wesprzeć,  podpowiedzieć, co zrobić.

Dziękujemy pani Elżbiecie Rokita z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Limanowej za pomoc w organizacji Szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu i poprowadzenie warsztatów dla uczniów klas drugich na temat bezpieczeństwa w sieci oraz racjonalnego użytkowania telefonów komórkowych. Już czwarty rok z rzędu zgłosiliśmy nasze działania w Polskim Centrum Programu Safer Internet jako lokalni organizatorzy DBI. Projekt realizowany jest przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange

Skip to content