Książki do biblioteki szkolnej

Książki do biblioteki szkolnej

            Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

            Celem tego programu jest wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.

                       W dobie internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej jest powstrzymać się od surfowania w sieci, a niestety często dzieje się to kosztem czytania książek. Media społecznościowe rozwijają się i przyciągają kolejnymi nowościami, a komputery umożliwiają oglądanie filmów, granie i czytanie krótkich form tekstowych na rozmaitych portalach, na co dzieci i młodzież poświęcają sporo czasu. Organizowano już niejedną kampanię społeczną mającą na celu popularyzację czytelnictwa, lecz niestety niewiele osób dało się przekonać. A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej…

 • literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka,
 • czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,
 • czytanie poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania,
 • czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,
 • czytanie poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji uwagi,
 • czytanie książek stymuluje umysł, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo,
 • czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne,
 • książki wychowują i rozwijają pasje,
 • czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości,
 • poprzez czytanie zdobywamy doświadczenia innych ludzi,
 • czytanie pobudza naszą kreatywność,
 • książki działają terapeutycznie,
 • czytanie odpręża, uspokaja i relaksuje,
 • czytanie uczy empatii i wrażliwości.

            Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście i Wy rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych pociech. Książka jest dobra na wszystko! Liczymy na Państwa współpracę ze szkołą i biblioteką szkolną.

Skip to content