13 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyła się konferencja pn. „Wychowanie w obliczu współczesnych problemów”, zorganizowana w ramach projektu „Bezpieczny Powiat Limanowski”.
Organizatorami konferencji byli Powiat Limanowski oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej. Współorganizatorami byli Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Limanowej.
Konferencja poświęcona była szeroko pojętej problematyce zagrożeń XXI wieku związanych z substancjami psychoaktywnymi, cyberprzemocą oraz pojawiającymi się problemami natury egzystencjonalnej i pytaniami o sens życia wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie miało na celu uzyskanie informacji o sposobach skutecznego zapobiegania występowaniu uzależnień od substancji odurzających, Internetu czy gier i technologii komputerowych.
Podczas konferencji wręczone zostały certyfikaty dla instytucji, które wzięły udział w kampanii realizowanej przez Powiat Limanowski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej pn. „Niebieska Wstążka” Kocham! Nie bije! Pomagam!. Natomiast szkoły, które w szczególny sposób wykazały się zaangażowaniem w działania profilaktyczne, edukacyjno-informacyjne prowadzone w celu przeciwdziałania przemocy otrzymały wyróżnienia.
W kampanii wzięło udział 21 szkół i 1 ośrodek pomocy społecznej. Po zapoznaniu się z nadesłanymi zgłoszeniami, opisującymi podejmowane w instytucjach działania, komisja przyznała wyróżnienia dla siedmiu szkół, które w szczególny sposób przyczyniły się do szerzenia idei przeciwdziałania przemocy w szkole, rodzinie i otoczeniu poprzez aktywizację dzieci i młodzieży w niestandardowe i innowacyjne działania psychoedukacyjne. Jest nam niezmiernie miło, iż Nasz Zespól Szkół znalazł się w tym zacnym gronie. Statuetkę odebrała Dorota Żelasko- pedagog szkolny, jeden z koordynatorów działań podejmowanych w szkole w ramach kampanii, a także Natalia Biernat przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.
Przypominamy, iż kampania pn. „Niebieska Wstążka” Kocham! Nie bije! Pomagam! realizowana była w Zespole Szkół przez cały listopad 2017 roku. Podjęta inicjatywa miała charakter wielowymiarowy i przebiegała w różnych formach.
Podczas szkolnej wywiadówki prowadzona była kampania informacyjna dla rodziców. Przygotowaliśmy stoisko profilaktyczne, a na znak poparcia dla kampanii uczniowie z Samorządu Szkolnego nosili niebieskie wstążeczki. Rozdawali także rodzicom wcześniej przygotowane ulotki informacyjne nt. przeciwdziałania przemocy, form przemocy oraz instytucji w których można uzyskać pomoc. Temat kampanii został poruszony podczas prelekcji dla rodziców przez szkolny radiowęzeł.
Formy działań kampanii informacyjnej dla uczniów były następujące:
* wykonaliśmy gazetkę tematyczną nt. form przemocy oraz instytucji, w których można uzyskać pomoc,
*przygotowaliśmy i rozdawaliśmy ulotki informacyjne dla uczniów,
* wykonaliśmy prezentację multimedialną, która wyświetlana była przez cały listopad na szkolnych telebimach.
* prowadziliśmy kampanię informacyjna przez szkolny radiowęzeł przekazując informacje na temat kampanii PCPR oraz zachęcaliśmy uczniów do włączenia się do działań prowadzonych na terenie szkoły.
* zorganizowaliśmy prelekcje dla uczniów- zaprosiliśmy do szkoły przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, którzy przeprowadzili prelekcje nt:. problemu niewłaściwych zachowań młodzieży, odpowiedzialności karnej i prawnej przemocy rówieśniczej i domowej.
* zorganizowaliśmy spektakl profilaktyczny pt: ,,Odlot” w wykonaniu aktorów teatru ,,Profil” z Krakowa – dotyczący problemu niewłaściwych zachowań młodzieży- profilaktyki uzależnień od narkotyków i alkoholu. Wszystkim uczestnikom spektaklu rozdano symbol kampanii- Niebieskie wstążeczki.
W ramach podsumowania akcji rozdawaliśmy na terenie szkoły symbol kampanii czyli ,,Niebieskie wstążeczki” zwracając uwagę na problem przemocy- łącznie rozdano 300 wstążeczek.
Koordynatorami szkolnych działań w ramach kampanii byli pedagodzy szkolni Dorota Żelasko oraz Barbara Jabłońska przy współpracy z biblioteką szkolną, Samorządem Uczniowskim, nauczycielami, Komendą Powiatową Policji w Limanowej, teatrem ,,Profil” z Krakowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w kampanii, co zaowocowało otrzymaniem tak prestiżowej statuetki.