Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Kulinarny przegląd mięczaków w 2C

Kulinarny przegląd mięczaków w 2C

W ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” Pani mgr Agnieszka Sułkowska dała swoim uczniom możliwość rozpoznawania mięczaków w praktyce.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję sprawdzenia “na własnej skórze” czy lubią mięczaki smiley. Wiele gatunków mięczaków odławia się lub hoduje w celach konsumpcyjnych. Należą do nich: ślimak winniczek (którego głównym eksporterem na całą Europę jest Polska), niektóre gatunki ślimaków morskich zasiedlających morza Dalekiego Wschodu, wiele małży (np. ostrygi, sercówki, omułki) i głowonogi (np. ośmiornice, mątwy, kałamarnice).

Owoce morza są szczególnie atrakcyjnym pokarmem dla dzieci, osób aktywnych fizycznie i ludzi w podeszłym wieku. Spożywanie ich zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego. Dla bardziej puszystych istotne jest to, że są dietetyczne i można jeść je bez żadnych skrupułów.

Dlaczego warto je jeść?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: są najlepszym źródłem wielu składników odżywczych, które w swoim składzie bardzo przypominają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. W owocach morza znajduje się magnez, fluor i bardzo ważne dla każdego organizmu – żelazo.

Mięczaki są doskonałym źródłem wapnia, a ostrygi – najbogatszym, naturalnym źródłem cynku, który znacznie zwiększa poziom libido. Nie bez powodu więc ostrygi są przez wielu uważane za najlepszy afrodyzjak na świecie.

Morskie mięczaki zawierają wysokowartościowe białko, a także sporo witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny i kobalaminy (witamina PP i B12). Witamina B12 jako jedyna może być magazynowana w organizmie „na zapas” i wykorzystywana później. Odgrywa ważną rolę między innymi w procesie tworzenia krwi.

Kolejnym niezwykle ważnym pierwiastkiem, który są w stanie nam dostarczyć owoce morza, jest jod. Organizm wykorzystuje go między innymi do wspomagania funkcji tarczycy i przebiegu procesów metabolicznych.

Owoce morza to także źródło bardzo ważnego pierwiastka – selenu. Choć zawierają jego zaledwie śladowe ilości, wystarczą one do wspomożenia funkcjonowania całego organizmu. Pierwiastek ten pełni kilka ważnych funkcji, miedzy innymi współdziała z witaminami A, C i E. Dzięki temu selen dostarcza antyoksydacyjnego wsparcia przeciwko szkodliwemu działaniu wolnych rodników.

Wszystkim ciekawskim i szukającym nowych wrażeń polecamy OWOCE MORZA !!!

Skip to content