Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Zajęcia edukacyjne w poradni „K“ Szpitala Powiatowego w Limanowej

Zajęcia edukacyjne w poradni „K“ Szpitala Powiatowego w Limanowej

Planowanie rodziny. Choroby i higiena układu rozrodczego. W dniu 6.10.2015 klasa 3C w ramach lekcji biologii odwiedziła gabinet ginekologiczny w Szpitalu Powiatowym w Limanowej.

Każda „nietypowa“ forma nauki jest dla nas ciekawym doświadczeniem i chętnie z niej korzystamy! Na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak wygląda taki gabinet, co się w nim znajduje, jakie badania można tam wykonać. Dowiedzieliśmy się, jak możemy się zarejestrować do poradni „K“ w przyszłości, gdy będziemy już mieć taką potrzebę. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wykładu Pani doktor Chołys-Duszyńskiej, która w dokładny i klarowny sposób opowiadała nam o swojej pracy. Podkreślała wagę badań profilaktycznych i określała symptomy świadczące o konieczności wizyty w poradni „K“. Poznaliśmy profilaktykę wielu chorób układu rozrodczego, w tym raka szyjki macicy (któremu można „zapobiec“ poprzez szczepienia wśród młodych dziewcząt!). Poznaliśmy zalety regularnych badań i uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Mieliśmy również niepowtarzalną okazję obserwowania przebiegu badania USG kobiety w ciąży, co wywołało wśród nas welkie poruszenie i zaciekawienie – mogliśmy na własne oczy zobaczyć „maluszka“ w łonie mamy.

Wykazaliśmy się dużą dojrzałością, ponieważ poważnie podeszliśmy do tych zajęć i chętnie w nich uczestniczyliśmy (frekwencja 100%). Takie zajęcia uświadomiły wszystkim, jak ważna jest higiena i profilaktyka. Poznaliśmy metodę regularnej samokontroli piersi – jako pierwszego kroku do rozpoznawania różnych zmian w jej obrębie.

Po zajęciach już wiemy, że pomimo wielu obaw – dla zachowania zdrowia – nie warto bać się takiej pierwszej wizyty!

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Szpitala Powiatowego w Limanowej za przychylność w realizacji działań edukacyjnych na rzecz młodzieży naszego „Ekonoma“.

Zajęcia edukacyjne tego typu są przeprowadzane cyklicznie przez Panią Agnieszkę Sułkowską, w klasach z rozszerzoną biologią. W tym roku szkolnym również w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie. Na zajęciach realizowane są także zagadnienia z programu profilaktyki, dostosowane do rozwoju psychicznego i intelektualnego uczniów.

Cele: wdrażanie uczniów do zdrowego i aktywnego stylu życia, kształtowanie u młodego człowieka właściwych nawyków zdrowotnych i higienicznych. Uświadomienie uczniom znaczenia zdrowia dla człowieka i społeczeństwa. Kształtowanie u uczniów umiejętności zachowania w sytuacjach trudnych. Przygotowanie do współpracy młodzieży i dorosłych w tworzeniu zdrowego środowiska lokalnego, promowaniu zdrowia i zdrowego stylu życia.

Skip to content