Sprawozdania z działalności Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z działalności Samorządu Uczniowskiego

 w II okresie nauki w roku szkolnym 2012/2013:

 

 W obecnym roku szkolnym hasło przewodnie SU brzmiało:  Przemów ludzkim gestem. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim okresie nauki pracowaliśmy według ustalonego na początku roku szkolnego Planu Pracy SU, współpracując z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym, młodzieżą oraz środowiskiem lokalnym.

W poszczególnych miesiącach realizowane były szczegółowe hasła.

Styczeń i luty to miesiące, które przebiegały pod hasłem ?Dbamy o zdrowie nasze i innych?. W związku z tym hasłem zorganizowaliśmy w obu budynkach Dzień Zdrowia i Walki z Depresją. W budynku A zorganizowaliśmy bufet w Sali K9 promujący zdrową żywność. Zorganizowaliśmy także stoisko, gdzie można było znaleźć informacje dotyczące walki z depresją. Częstowaliśmy owocami- rozdaliśmy 4 skrzynki jabłek, 4 kg bananów i mandarynek. Rozprowadziliśmy wiele ulotek i testów na określenie samooceny. Przygotowaliśmy także audycję promującą oddawanie krwi i podpisywanie oświadczeń woli. W odpowiedzi na naszą akcję podpisało je 80 uczniów naszej szkoły.  W budynku B zorganizowaliśmy stoisko, przy którym sprzedawane były różnego rodzaju owoce i owocowe ?co nie co?- kolorowe i słodziutkie szaszłyki, do których urozmaiceniem była gorąca czekolada z fontanny. Dodatkowo szkolny korytarz został przystrojony sentencjami o zdrowiu i wskazówkami jak zdrowo żyć. Zarówno w budynku A, jak i w budynku B, w Tłusty Czwartek zorganizowaliśmy stoisko, przy którym można było zakupić pączki w promocyjnej cenie. W obu budynkach przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie Gabrysia Muchy. Wraz z Harcerstwem zorganizowaliśmy także Szkolne Walentynki. Przygotowaliśmy stoisko, przy którym uruchomiliśmy pocztę walentynkową działająca razem z budynkiem B. Przy stoisku można było także zamówić dedykacje przez radiowęzeł szkolny  oraz zakupić kwiaty, lizaki w kształcie serca oraz cegiełki- serca z piernika, które zostały wykonane przez osoby niepełnosprawne- uczestników warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia Remedium w Tymbarku. Łącznie z budynkiem B rozprowadziliśmy 100 serc z piernika, przekazując dla stowarzyszenia 350 zł. Oprócz tego sekcja radiowęzłowa przygotowała na ten dzień audycje z najpiękniejszymi wierszami o miłości. Zorganizowaliśmy dyskotekę karnawałowo- walentynkową, na której odbyły się liczne konkursy oraz jeden szczególny- konkurs taneczny par- w którym nagrodą główną była romantyczna kolacja w restauracji Siwy Brzeg, ufundowana przez Samorząd i Harcerstwo.

Marzec przebiegał pod hasłem ?Książka, film, teatr, muzyka?. Sekcja dekoratorska wykonała gazetkę na ten temat, natomiast sekcja radiowęzłowa przygotowała audycję dotyczącą ciekawych filmów, książek i spektakli. W tym miesiącu przez radiowęzeł płynęła relaksująca muzyka lat. 80. i 90. Zorganizowaliśmy także Salonik Prasowy pod hasłem ?Czytać znaczy  być? wspólnie z sekcja gastronomiczną. Za współpracę dziękujemy.  W związku z tym dniem w Sali Obsługi Konsumenta można było poczytać polską prasę, a także aktualną prasę zagraniczną w języku angielskim, niemieckim i francuskim. W budynku B odbyły się również konkursy fotograficzne ?Mróz namalował.. oraz ?Wiosna ach to ty?. W obu budynkach zorganizowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji obdarowaliśmy wszystkie Panie naszej szkoły zapachowymi mydełkami. W tym dniu przez radiowęzeł płynęła muzyka zadedykowana specjalnie dla pań. Sekcja radiowęzłowa przygotowała także  audycję z życzeniami. Ponadto w budynku A stworzyliśmy wiosenny klimat dekorując kwiatami całą szkołę w święto patrona, a także podczas Dnia Otwartego. Uczniowie SU witali przybyłych do szkoły gimnazjalistów i według wcześniej opracowanego harmonogramu oprowadzali ich po całym kompleksie naszego ZS. Z okazji Świąt Wielkanocnych w całej szkole panował świąteczny nastrój za sprawą wianuszków, które wisiały na drzwiach klas. Jak co roku włączyliśmy się w Akcję Charytatywną  Stowarzyszenia Sursum Corda koordynując kolportaż Świątecznych Kartek Dobroczynnych. Oprócz tego tradycyjnie wysłaliśmy kartki świąteczne do byłych pracowników naszej szkoły.

Hasło przewodnie w kwietniu brzmiało : ?Uzależnieniom mówimy NIE?. W związku z tym hasłem przygotowaliśmy audycję przez radiowęzeł na temat walki z uzależnieniami. Pomogliśmy także w organizacji spotkania  z panem Wiesławem, który w przeszłości był uzależniony od narkotyków. Przeprowadziliśmy również ankietę na temat uzależnień, której wyniki zaprezentowaliśmy na telebimach.  Dużym problemem okazały się uzależnienia od Internetu dlatego w przyszłym roku zorganizujemy akcję profilaktyczną dotyczącą tej problematyki.  Z okazji Dnia Ziemi apelowaliśmy, aby każda klasa zadbała o swoje działki wokół szkoły, a także sekcja porządkowa dbała o porządek w szatniach oraz sprawdzała obuwie zastępcze. Zorganizowaliśmy również zbiórkę zakrętek i makulatury. Ponadto przygotowaliśmy audycję pt. ?Sprawa dla ekologa?.  Pomogliśmy również w organizacji Szkolnego Referendum ? Tak czy Nie dla waluty Euro w Polsce.?  Zorganizowaliśmy Dzień bez Niedostatecznego.  Oprócz tego włączyliśmy się w organizację Pożegnania maturzystów .

Maj to miesiąc, który przebiegał pod hasłem: ?Ukryty talent drzemie w każdym z nas?.  W związku z tym sekcja radiowęzłowa przygotowała audycję dotyczącą utalentowanych osób całego świata. Sekcja dekoratorska wykonała gazetkę na pierwszym piętrze, która zachęcała do odkrywania w sobie nowych talentów. Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia  Rodzin nawiązaliśmy współpracę z Domem Dziecka w Żmiącej- zorganizowaliśmy zapisy na wakacyjny wolontariat.

Czerwiec to miesiąc upływający pod hasłem ? Ratując ludzkie życie?.
W związku  z tym hasłem podczas Dnia Sportu zorganizowaliśmy pokaz udzielania pierwszej pomocy. Zaprosiliśmy do szkoły ratownika medycznego pana Marcina Ruchałę, który pokazałam nam, jak właściwie udzielać pierwszej pomocy. Sekcja radiowęzłowa przygotowała także audycję na ten temat.
Ponadto włączyliśmy się w organizację Dnia Europejskiego oraz wykonaliśmy gazetkę dotyczącą wakacji za granicą. Wykonaliśmy także gazetkę pt. ?Bezpieczne wakacje? apelując, aby młodzież zachowała bezpieczeństwo podczas wakacyjnego odpoczynku. W budynku B odbył się również konkurs fotograficzny ?Kolorowy zawrót głowy?. Oprócz tego w budynku B został otworzony sklepik ? Na zdrowie??. Podczas przerw  sprzedawaliśmy koktajle owocowe, jogurty oraz? gorącą  czekoladę. W obu budynkach zorganizowaliśmy wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Przez cały rok prowadziliśmy kronikę.

Podsumowując, pragniemy powiedzieć, że wszystkie zaplanowane akcje zostały zrealizowane, a wszelka współpraca przebiegała pomyślnie. Jednak pomimo wielu sukcesów chcemy wspomnieć o problemach nieprzebierania obuwia zastępczego. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim okresie nauki sekcja porządkowa bardzo często sprawdzania obuwie i niestety wielu uczniów nie przebiera butów. W związku z tym prosimy wychowawców klas o pomoc w tej sprawie w przyszłym roku szkolnym.

Wyniki konkursu klas w II okresie nauki:  

I miejsce zdobyła klasa 1C
II miejsce zdobyła klasa 1b
III miejsce zdobyła klasa 1M

Podsumowując wyniki konkursu klas z I i II okresu nauki

I miejsce zdobyła klasa 1C
II miejsce zdobyła klasa 1P
III miejsce zdobyła klasa 1O

Gratulujemy! 

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować  przede wszystkim Dyrekcji Szkoły za cenne rady i wskazówki oraz przychylność dla wielu naszych pomysłów. Pracownikom Sekretariatu za doraźne wspieranie nas i tzw. pomoc biurową. Wszystkim Państwu Profesorom za wyrozumiałość i aprobatę w naszych działaniach, mimo iż wiele razy potrzebowaliśmy zwalniać się  z lekcji by pracować na rzecz społeczności szkolnej. Paniom sprzątającym i Panom konserwatorom za pomoc w przygotowaniach i porządkowaniu szkoły po wielu naszych akcjach.  Na koniec chcielibyśmy podziękować naszym wspaniałym opiekunkom za wiele godzin nam poświęconych i ciągłe wsparcie dla naszych pomysłów. A wszystkim Państwu życzymy zdrowych i pogodnych wakacji, pełnych odpoczynku po minionych roku, a także zebrania sił na kolejny rok szkolny.

I i II okres nauki w roku szkolnym 2011/2012

Pracowaliśmy według ustalonego na początku roku szkolnego Planu Pracy Samorządu, współpracując z Dyrekcją Szkoły, Gronem Pedagogicznym, młodzieżą oraz środowiskiem lokalnym. W poszczególnych miesiącach realizowane były hasła szczegółowe ilustrujące różnorodność naszych uczniowskich pasji zgodnie z hasłem przewodnim Szkoła z pasją.

WRZESIEŃ przebiegał pod hasłem "Witamy klasy pierwsze". Przedstawiliśmy Dyrekcji i młodzieży przygotowany przez nas roczny plan pracy. Zamówiliśmy i rozprowadziliśmy worki na obuwie. Został również zmodernizowany "Szczęśliwy Numerek". Pomogliśmy w zorganizowaniu wywiadówek, zaktualizowaliśmy informacje na stronie internetowej szkoły oraz przygotowaliśmy gazetkę informacyjną na temat bezpieczeństwa w szkole. We wrześniu zoragnizowaliśmy również "Dzień Pierwszaka" oraz konkurs na najlepiej zgraną klasę. Zwycięska klasa IB1 otrzymała bilety na dyskotekę, a dla wszystkich klas ufndowaliśmy słodycze.

Za zgodą i z pomocą Dyrekcji, Państwa Profesorów oraz Opiekunów Samorządu udało się nam zorganizować Dyskotekę Integracyjną, podczas której prowadziliśmy sklepik, aby zasilić nasz samorządowy budżet. Sekcja Wolontariatu pomagała Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w organizacji VII Spotkania Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Limanowskiego.

W każdym miesiącu sekcja porządkowa dbała o porządek w szatniach oraz sprawdzała obuwie zastępcze, jednak nieustająco prosimy w tym względzie o wsparcie- szczególnie Państwa wychowawców.

Hasłem przewodnim PAŹDZIERNIKA było "Podaruj drugie życie". Włączyliśmy się w obchody Dnia Papieskiego przygotowując montaż słowno-muzyczny dotyczący życia i działalności Jana Pawła II wspólnie z uczniami klasy IIIP .W tym miejscu dziękujemy pani katechetce Marii Michura za zaangażowanie i serdeczną pomoc w realizacji projektu. W tym szczególnym dniu chcieliśmy przypomnieć o ulubionych przez Ojca Świętego słodyczach i utworzyliśmy stoisko z "kremówkami papieskimi" cieszące się dużą popularnością gdyż rozprowadziliśmy 100 kremówek. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowaliśmy audycję radiowęzłową z życzeniami, wszystkim Państwu profesorom wręczyliśmy także symboliczną różę oraz własnoręcznie przygotowane podziękowania.

Udało nam się również przeprowadzi kampanie informacyjne podczas obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego oraz Dnia Dawcy Szpiku. Zachęcaliśmy do transplantacji narządów i podpisywania oświadczeń woli - zdeklarowało się aż 165 uczniów naszej szkoły. Zorganizowaliśmy również Dzień Walki z otyłością, anoreksją i bulimią. Zachęcając do zdrowego stylu życia rozdawaliśmy owoce na terenie szkoły oraz proponowaliśmy obliczenie wskaźnika BMI, by zachęci do samokontroli i samorealizacji zdrowego stylu życia. Na bieżąco zamieszczaliśmy gazetki informacyjne oraz prezentacje multimedialne na telebimach, prowadziliśmy także audycje radiowęzłowe dotyczące promowanych przez nas akcji.

Odwiedziliśmy również groby nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły w ramach akcji "Znicz" oraz przygotowaliśmy audycję radiowęzłową i prezentację multimedialną w Dzień Zaduszny- wspominając tych co odeszli. Wolontariusze naszej szkoły, jak co roku, pomogli w sprzątaniu grobów byłych pensjonariuszy DPS w Limanowej.


LISTOPAD to miesiąc upływający pod hasłem "Jesteśmy patriotami". Sekcja Dekoratorska przygotowała gazetkę związaną ze Świętem Odzyskania Niepodległości oraz własnoręcznie wykonała kotyliony, którymi udekorowaliśmy drzwi sal lekcyjnych. Włączając się w ogólnopolską akcję ,,Polska Flaga w Twoim oknie? zorganizowaliśmy sprzedaż flag narodowych.

Pod koniec miesiąca przy wsparciu Dyrekcji, Państwa Profesorów oraz Opiekunów Samorządu zorganizowaliśmy Dyskotekę Andrzejkową, na której przeprowadziliśmy liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W listopadzie rozpoczęły się również przygotowania do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z naszej szkoły zgłosiło się 19 wolontariuszy, którzy w styczniu będą brać udział w zbiórce pieniędzy.

GRUDZIEŃ był miesiącem pod hasłem "Otwórzmy serca na potrzebujących". Nasz Święty Mikołaj odwiedził uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły obdarowując ich słodkimi upominkami.

Dzięki wsparciu wielu osób wykonaliśmy świąteczną dekorację szkoły. Szczególnie dziękujemy panu Dyrektorowi za poparcie pomysłu i pomoc finansową oraz panu profesorowi Grzegorzowi Grzegorzkowi wraz z jego klasą II T2 za duże zaangażowanie w przygotowanie szopki bożonarodzeniowej oraz koleżanką z kl 2b i 1T2. Pomogliśmy w organizacji wywiadówki oraz wspólnie z Paniami Opiekunkami przygotowaliśmy kącik profilaktyczny dla rodziców.

Zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny rozprowadzając kartki świąteczne z Sądeckiej Akcji Charytatywnej "Sursum Corda" oraz ręcznie wykonane ozdoby osób niepełnosprawnych uczestniczących w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Remedium w Tymbarku. Łącznie zebraliśmy 700 zł które w całości przekazaliśmy na cele dobroczynne. Wspólnie z katechetami w dalszym ciągu prowadzimy akcję pomocy chorej Zuzi- zbierając plastikowe nakrętki.


W naszej szkole została również przeprowadzona akcja "Góra Grosza". 

STYCZEŃ I LUTY to miesiące, które przebiegały pod hasłem: ?ŻYJMY W PRZYJAŹNI?. Sekcja dekoratorska wykonała gazetkę na temat przyjaźni, która znajdowała się na pierwszym piętrze. Mogliśmy odnaleźć na niej informacje o tym, co to jest przyjaźń, dlaczego jest taka ważna i jak można pielęgnować przyjacielskie relacje, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat języka ciała- gestykulacji, mimiki twarzy, postawy ciała. Dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych, zorganizowaliśmy stoisko  walentynkowe, gdzie można było zakupić róże, lizaki w kształcie serca oraz serca z piernika dla bliskiej osoby,  a  także wziąć udział w Loterii walentynkowej, w której można było wygrać rozmaite  nagrody. Przy  tej okazji wspieraliśmy także Stowarzyszenie Remedium z Tymbarku sprzedając cegiełki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej  w pracowni ceramicznej. Uruchomiliśmy także pocztę walentynkową i dedykacje przez radiowęzeł szkolny. Zorganizowaliśmy dyskotekę karnawałowo - walentynkową. Po raz pierwszy dyskotekę prowadziła grupa Party Time,  która przygotowała dla uczniów wiele konkursów z nagrodami ufundowanymi przez SU- zwycięska para w konkursie tanecznym wygrała kolację w pizzerii.  Zajęliśmy się także organizacją warsztatów z psychologiem ?Rozwijamy umiejętności społeczne. Stop agresji?, a w ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzięło udział szesnastu uczniów naszej szkoły. Na wywiadówce okresowej zorganizowaliśmy kącik profilaktyczny dla rodziców. Dziękujemy klasie IIIT1 za pomoc w zorganizowaniu parkingu podczas zebrania z rodzicami oraz za kierowanie ruchem podczas uroczystości otwarcia hali sportowej.

MARZEC był miesiącem pod hasłem: ?MÓJ ZAWÓD- MOJA PASJA?. W tym miesiącu zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Konsumenta- zapoznaliśmy uczniów z Prawami Konsumenta przygotowując prezentację multimedialną oraz audycję radiowęzłową. Reprezentowaliśmy naszą szkołę na VI Limanowskich Targach Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie wykazaliśmy się profesjonalnie przygotowanym stoiskiem, doskonałym nie tylko pod względem merytorycznym, ale również z niepowtarzalnym klimatem wizualnym. Uczniowie SU prezentowali gimnazjalistom poszczególne typy techników, liceów oraz szkół zawodowych zachęcając do wyboru naszej szkoły. Ponadto stworzyliśmy wiosenny klimat dekorując całą naszą szkołę kwiatami wykonanymi własnoręcznie przez uczennice z sekcji dekoratorskiej w święto patrona szkoły, a także podczas Dnia Otwartego, który przebiegał pod hasłem SZKOŁA ZAWODOWA SZKOŁĄ POZYTYWNEGO WYBORU. Uczniowie SU witali przybyłych do szkoły gimnazjalistów i według wcześniej opracowanego harmonogramu oprowadzali ich po całym kompleksie naszego zespołu. Z okazji Dnia Kobiet obdarowaliśmy wszystkie Panie naszej szkoły herbacianymi niespodziankami, które swym niepowtarzalnym aromatem i smakiem pozostawiły niezapomniane wrażenia.

Hasło przewodnie KWIETNIA brzmiało?ZIEMIA TO NASZ WSPÓLNY DOM?. Z okazji Dnia Ziemi apelowaliśmy, aby każda klasa zadbała o przypisane im działki na terenie wokół szkoły, a także sekcja porządkowa dbała o porządek w szatniach oraz sprawdzała obuwie zastępcze. Z okazji Świąt Wielkanocnych w całej szkole panował świąteczny nastrój za sprawą dekoracji wykonanych przez uczennice z sekcji dekoratorskiej SU. Na drzwiach klas wisiały wianuszki ze świątecznymi akcentami. Zorganizowaliśmy także stoisko, przy którym uczennice z klasy IT2 wykonywały podarunki świąteczne dla pracowników szkoły: malowanie wydmuszek, ze świeżą rzeżuchą w środku.  Jak co roku Samorząd Uczniowski włączył się w Akcję Charytatywną "Dajmy dzieciom NADZIEJĘ" koordynując kolportaż Świątecznych Kartek Dobroczynnych przez co wspieraliśmy w tym roku program "Starszy Brat, Starsza Siostra", adresowany do dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.  Prowadziliśmy akcję zbierania środków na zakup samochodu umożliwiającego codzienny dojazd osób niepełnosprawnych na zajęcia rehabilitacyjne w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Remedium w Tymbarku. Każdy mógł wesprzeć naszą akcję kupując cegiełkę wykonaną przez niepełnosprawne osoby. Oprócz tego tradycyjnie wysłaliśmy kartki świąteczne do byłych pracowników naszej szkoły. Ponadto w kwietniu włączyliśmy się w organizację Pożegnania maturzystów dekorując salę gimnastyczną i pomagając w przygotowaniach części artystycznej.

Miesiąc MAJ przebiegał pod hasłem: ?CZYTAĆ ZNACZY BYĆ?.   W tym miesiącu obchodziliśmy święto książki, znane jako Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. W związku z tym dniem zorganizowaliśmy SALONIK PRASOWY w Sali Obsługi Konsumenta, gdzie przy dźwiękach muzyki klasycznej, filiżance dobrej kawy oraz wytwornym cieście, upieczonym przez uczniów z klasy 2G, można było poczytać prasę polską i obcojęzyczną, czy zakupić książkę na wakacyjne wieczory. W tym miejscu pragniemy podziękować Pani prof. Budacz za udostępnienie nam książek oraz Pani prof. Kozyrze za pomoc w przygotowaniu słodkiej przekąski. Przygotowaliśmy także audycję radiowęzłową na ten temat. Aby zachęcić naszą młodzież do aktywnego udziału w życiu kulturowym zorganizowaliśmy wyjazd do Krakowa na spektakl ?Szalone nożyczki? do teatru Bagatela. Uczniom aktywnie działającym w SU w bieżącym roku wyjazd sfinansowała Rada Rodziców jako podziękowanie za wkład pracy na rzecz szkoły. W maju odbyło się uroczyste spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej - Stowarzyszenia ?Remedium? w Tymbarku. Zostali zaproszeni przedstawiciele naszej szkoły. W podziękowaniu za okazaną pomoc i organizację przez Samorząd Uczniowski szeregu akcji mających na celu zbiórkę pieniędzy na zakup autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych, otrzymaliśmy medal darczyńcy oraz pamiątkowy dyplom. 

CZERWIEC to miesiąc upływający pod hasłem:  ?WSZYSCY JESTESMY Europejczykami?.  Włączyliśmy się w przygotowanie dnia Europejskiego, tworząc akcent sportowy związany z organizacją przez Polskę Euro 2012 wspólnie z uczniami z klasy 1M Dziękujemy Pani prof. Miśkowiec ? Olejarz za pomoc w realizacji naszego pomysłu. Przygotowaliśmy także gazetkę tematyczną zachęcającą do zwiedzania krajów Unii Europejskiej zatytułowaną: Podróże z pasją. Apelowaliśmy także, aby młodzież zadbała o swoje bezpieczeństwo w  czasie wakacji, tworząc prezentację multimedialną i gazetkę pt. ?Bezpieczne wakacje?. Otrzymaliśmy podziękowania od rodziców malej Zuzi dla której wspólnie z katechetami zorganizowaliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek.  W tym miesiącu zorganizowaliśmy także wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybór opiekunów SU. Przewodniczącą została uczennica klasy 1 P Agnieszka Mąka, która przez cały rok szkolny rzetelnie wywiązywała się z funkcji kronikarza szkolnego. Opiekunami zostały pani prof. Agnieszka Sułkowska i prof. Dorota Żelasko.